Ev Kokpiti

Herkese merhabalar,

 

Yıllardır, flight simulator kuru kuru gitmiyor bunun yanına home cockpit (ev kokpiti) yapmak lazım diye söylentilerin önüne geçemeyen konuşmalarım nihayet son buluyor ve sürekli istediğim ucuz ve modüler kokpit çözümümü kendim yaparken sizlerle de paylaşıyorum.

 

Bu ilk yazımda öncelikle sadece izleyeceğim yolları ve neden bu yolları izlediğimi anlatacağım. Bundan sonraki yazılarda ise elektronik kısımdan başlayarak kokpitimizi yapmaya başlayacağız. Hazırsak planlama aşamamıza geçelim.

 

Dünya genelinde çok fazla ev kokpiti üreticisi ve parça satıcısı mevcut. Ancak ne yazık ki bunların tamamına yakını yabancı oldukları ve paramızın yabancı para birimleri karşısındaki değersizliği nedeniyle hazır alıp kullanmak çok pahalıya geliyordu ve hala geliyor. Yerli üreticilerse ya zamanla işlerini bırakıyor ya da onlar da döviz üzerinden satıyorlar bu yüzden çok da bir fark yaratmıyorlar. Bu sebeple ucuz bir çözüm yolu bulmalıydım. Yıllarca raspberry ya da arduino ile basit denemeler yaptım ancak kafamdaki modüler çözüme yatkın ve yakın değillerdi. Basit 1-2 denemenin ardından bunlardan vazgeçtim ve yeni arayışlara giriştim.

 

Belki de gelmiş geçmiş en büyük ev kokpiti üreticisi hiç kuşkusuz opencockpits şirketi. Ben de ev kokpiti yapmaya bu şirketi ve ürünlerini araştırarak başlamıştım ancak euro üzerinden olan satışları ve bir de kargo ücretleri eklenince nispeten ucuz olan ürünleri ülkemizde pahalıya geliyordu. Ancak opencockpits şirketi adını aldığı open source yani açık kaynak anlayışı yüzünden elektronik devrelerinin ve yazılımlarının dosyalarını ücretsiz olarak paylaşıyor. Bu da hem özgür internet görüşümle uyuştuğu hem de paylaştıkları devreleri kendim üretme şansım olduğundan beni onlara yaklaştırıyordu.  Bu devreler haliyle basit ya da küçük değiller. Evde toner transfer yöntemiyle üretilmesi neredeyse imkansız ve hala pahalı. araştırmalarımı ucuz devre üretimi konusunda yoğunlaştırdıktan sonra çinde pek çok şirketle karşılaştım. Bu şirketler 2 katmanlı ve boyutları 10cm altında olan 10 adet devreyi 5$’a üretiyorlar. Yani bugünün dolar kurunda bile (ki şuan $1 USD = ₺3.75 TRY) 2 liranın altına denk geliyor. Devre üretimi bu kadar ucuzken benim ne yapıp ne edip opencockpits kartlarını küçültmenin yolunu bulmam gerekiyordu. Ne yazık ki zaten küçültülebileceği kadar küçültülebilecek olan devreleri daha da fazla küçültmeyi başaramadım. Ayrıca başarsam bile zaten opencockpits kartları, USB1.1 arayüzü ile bilgisayara bağlanan, bu arayüzde 1 USBExpansion (usb’den baplanan ana dağıtıcı kart) devresinden 4 master kart (giriş çıkışların olduğu kart) bağlandığından iyice yavaş çalışan ve üzerlerindeki mikro denetleyiciler ve entegreler artık miadı dolmuş ürünlerdi. Sonuçta arayışlarıma devam etme kararı aldım ancak takıldığım yerde yine döneceğim nokta burasıydı.

 

Aramalarım sürerken, Peter Jongen adında birinin çalışmalarına rastladım. Peter, opencockpits yazılımı olan SIOC üzerinden haberleşen, kendi tasarladığı elektronik devreler geliştiren birisiydi. Kullandığı sistem hem çok modüler hem de günceldi. Zamanla takip ettim ve Peter’ın sistemi gelişip olgunlaştıkça kendisiyle iletişime geçip kokpit kurulumuna bu şekilde yön vermeye karar verdim. Sistemin adı FSIO. SIOC ile haberleşen ek yazılım ise IOControl.

 

FSIO ve IOControl, güncel elektronik komponentler kullanarak modüler bir sistem üzerinde kokpit kurulumuna izin veren bence muhteşem bir sistem ve yazılım bütünü. Peter, sistemin kalbinde çalışması için CPUBoard adını verdiği ana işlem birimini tasarlamış. Bu ana işlem birimi pc ile USB2.0 arayüzü üzerinden haberleşiyor, bu da teorik hızlarda opencockpits’ten 40 kat daha hızlı demek. Bunun dışında usbexpansion ve master kart gibi ek kartlar yerine direk olarak 1 kart ve ona bağlı zincirler kullanarak sistemi modüler ve esnek olarak kullanabiliyorsunuz. Zincir ve diğer kavramlara daha sonra değineceğim. 1 adet CPUBoard kullandığınızda bu karta toplamda 128 adet 7-segment display (ya da 1024 led), 512 buton, 6 potansiyometre, 6 servo motor ve 4 röle bağlayabiliyorsunuz. Bu sayılarla 1 adet usb çıkışıyla tüm baş üstü panelini (overhead) ya da pedestalı tamamlayabilirsiniz demek oluyor. Kartın detaylarına ve daha sonra açıklayacağımı söylediğim panel zincirlerine sonraki yazılarımda değineceğim.

 

Biraz da fiyatlardan bahsedelim. Opencockpits ürünlerinden olan usbexpansion kart €38 EUR, ve yanında kullanmanız gereken master kart ise €55 EUR. Bunlar ürünlerin hazır fiyatları, ben kendim alır işçiliğini hallederim diyorsanız bile kargo ve elektronik komponentleri hariç kart başına €13 EUR vermeniz gerekiyor ki bu da bugünün kuruyla (€1 EUR = ₺4.40 TRY) 57 TL yapıyor ki bu ücret 1 adet bomboş pcb için çok fazla. Eğer bundan sonraki yazıları takip ederseniz, 1 adet CPUBoard size ₺5 TRY’nin altında bir ücrete gelmiş olacak.

 

Yazıyı çok fazla uzattığımın farkındayım, ancak genel hatlarıyla neden bu sistemi takip ettiğimi ve bundan sonraki aşamaları ne şekilde işleyeceğimizi açıkladığımı düşünüyorum. Kendim kokpiti yapmaya pedestal ve cdu ile başladım. İkisini de ilerleyen yazılarımda nasıl yapılacağını ve kendi tasarladığım devreler ile nasıl çalışacağını anlatacağım.

 

Okudğunuz için teşekkürler. Herkese keyifli ve kırımsız uçuşlar dilerim.

2 üzerine düşünceler “Ev Kokpiti

  1. Selim

    Merhaba.Kokpit çalışmanız nasıl gidiyor?Sizin çalışmalarınızı görsel olarak nasıl takip edebiliriz?

    1. Alperen Sonad Yazının Yazarı

      Merhaba, aslında çalışmalarıma devam ettim ancak bu blog için zaman ayıramadığımdan paylaşamamıştım. Öncelikle önceki yazılarımla değindiğim noktalarda bazı fikir ayrılıklarına düştüm onları güncelleyerek ve yeni nesil yazı dizileri yayınlayarak devam edeceğim. Bu yeni yazılarımda görsel öğeler de kullanacağım. Türkçe olarak bu şekilde pek içerik yok maalesef. İlk içeriği bu hafta eklemeyi düşünüyorum. İlginiz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.