Prepar3D Boş Scenery Library Sorunu

Herkese Merhaba,

Eğer uçak simulatörlerine ilginiz varsa, sektörün domine ismi Microsoft Flight Simulator’un devam filmi niteliğindeki versiyonu, dev uçak üreticisi Lockheed Martin tarafından satın alınıp geliştirilen Prepar3D tam size göre bir simulatör (oyun deseydim tehditler alabilirdim).

Bu yazımda başıma gelen bir sorunu ve bu sorunu nasıl aştığımı anlatmak istiyorum. Prepar3D yeni sayılabilecek bir simulatör ve Türkçe dil kullanan bilgisayarlarda sorunlar çıkarabiliyor. Ülkemizde en çok karşılaşılan sorunlardan birisi de boş (ya da sadece Scenery\World ekli olan) scenery library sayfası. Bu sayfada normalde öntanımlı olarak gelen tüm kıta ve bölgeler bulunmalıydı (125 tane içerik ekli olmalı) ancak sadece 1 tane var ya da yok ve tek sorun bu da değil; yeni eklentiler havalimanları ya da yer şekilleri vs eklemeye çalıştığımızda hata veriyor ya da eklememize izin vermiyor. Aşağıdaki yaparak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Sorun aynen şu şekilde görünüyor,

 

Bu sorunu düzeltmek için ise yapmamız gereken 2 değişiklik var.

1.Windows’un saat/tarih formatını değiştirmek
Bunun için ilk yapmamız gereken “Denetim Masası >> Saat, Dil ve Bölge >>> Bölge” kısmına girip buradan bölgeyi değiştirip “English (United States)” olarak değiştirmek. (En üstteki Biçimler tabından yapacaksınız bu değişikliği) Bunu yaptıktan sonra alttaki saat veya tarih biçimlerinden birini seçebilirsiniz, bu kısım prepar3d üzerinde etkili değil.

2.Unicode olmayan programların dilini değiştirmek
Burada ise yapacağımız işlem deminki ile hemen hemen aynı. Az önceki pencereyi kapatmadan, pencerenin üst kısmındaki Biçimler sekmesinin yanındaki Yönetimsel (en sağdaki) sekmesine tıklıyoruz. Burada alt kısımda “Unicode olmayan programların dili” kısmından “Sistem yerel ayarını değiştir…” düğmesine tıklayın, açılan menüden yine “English (United States)” seçimini yapmalısınız. Bu ayarı da seçip uygula dedikten sonra bilgisayarınız yeniden başlatmanızı isteyecek. Yeniden başlattıktan sonra tüm sorunlarınızın hallolmuş olması gerekiyor.

Umarım işinize yaramıştır, herkese kırımsız uçuşlar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.