Formatsız Windows 10 IDE-AHCI değiştirme

Herkese Merhaba,

IDE sürücülerle kurulan Windows 10 Raid0 yapısındaki disklerimi tekrar ayrı ayrı kullanmak için raid yapısını bozmuştum.
Ancak anakart özelliklerim gereği raid yanında ahci kullanamıyordum, raid olmayan disklerim ide olarak kullanılmak zorundaydı.
Haliyle windows 10 böyle kuruldu ve ide sürücüleri yüklendi. SSD bir diski ide sürücülerle kullanmak bir miktar performans kaybı yaratıyor haliyle.
Raid yapısını bozduktan sonra efi biostan ahci ayarlarına geçtim ve windows boot sorunları ile karşılaştım.
“Hay allah yeniden format mı atacağım” diye düşünürken aşağıdaki çözümü buldum.
Aşağıdaki 5 kolay adımı izleyerek siz de tekrar format atmadan veri kaybı yaşamadan bu değişikliği yapabilirsiniz.
Umarım sizlerin de işine yarar.

 

  1. Öncelikle başlat ikonuna sağ tıklıyoruz (windows simgesi) ve “Komut İstemi (Yönetici)” seçeneğini seçiyoruz. Windowsu ingilizce kullananlar için “Command Prompt (Admin)” olarak yazmaktadır.
  2. Açılan siyah komut yöneticisi penceresine bcdedit /set {current} safeboot minimal komutunu yapıştırım ENTER tuşuna basıyoruz, ilgili komut hemen uygulanacaktır. Ardından bilgisayarımızı bağtan başlatıyoruz.
  3. Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor, bu aşamada bios ya da başka bir deyişle yeni nesil efi’ye girip, genelde F2 ya da Del tuşlarından birisine basarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz, burada sata ayarlarınızı ide’den sata’ya geçirmeniz gerekli. Gerekli ayarları kaydedip bilgisayarı tekrar yeniden başlatın.
  4. Bilgisayarınız güvenli modda (safe mode) başlayacak korkmayın. Güvenli modda internetiniz vs olmayacak bu yüzden sonraki adımları not etseniz iyi olur.
  5. Burada yine bağlat ikonuna sağ tıklıyoruz ve “Komut İstemi (Yönetici)” seçeneğini seçiyoruz. Bu kez bcdedit /deletevalue {current} safeboot kodlarını yazıyor ve ENTER tuşuna basıyoruz. İşlemin başarıyla yapıldığı mesajını gördükten sonra bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.

 

Tüm işlemler bu kadar, bilgisayarımız yeniden başladıktan sonra AHCI sürücüler yüklenecek şekilde başlayacak ve bilgisayarınızı sorunsuz olarak boot edecektir.

Okuduğunuz için teşekkürler, kolay gelsin.

4 üzerine düşünceler “Formatsız Windows 10 IDE-AHCI değiştirme

  1. Eray Berk

    Sen adamsın her tarafta bişeyler yazıyor ama seninki oldu 250 yazma 250 okuma alırken 513 okuma 497 yazma aldım çok teşekkür ederim kralsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.